מיוצר בישראל


הרגל כבלם זעזועים


▪ ▪ ▪
אנחנו דורכים על הרגל כל הזמן ולא חושבים לרגע מי נושא אותנו לכל מקום שנחפוץ. אין חברת נסיעות מסורה יותר. שלא כמו משקל הגוף שלנו, שהיינו רוצים שיהיה סופי, ממדי הרגל שלנו הם סופיים למדי, עם מעט שיפורים לפה ולשם. כל צעד וצעד שאנו צועדים, שולח לכל חלקי גופינו מכות פטיש בעוצמות של ק"ג לא מבוטלים וזאת בהתאם למסת הגוף שלנו.

מסתבר, כי לפני שעזבנו את בית היוצר שלנו, נשלחנו לעולם מצויידים בהגנה מפני הזעזועים העצומים אותם נחווה במהלך חיינו. קיבלנו כף רגל בעלת ארבעה בלמי זעזועים התומכים בכל הגוף, בחלוקה לארבעה איזורים – והכל בכף רגל קטנה אחת.

אם נביט בטבע, נוכל לראות כי לכל חיה יש בכפות רגליה כריות תפוחות אשר עוזרות לה לנחות ברכות על האדמה לאחר הטלטלות העזות שהיא עוברת. האריה, למשל, מלך החיות, הוא אחד מבעלי הכריות העצומות בכף רגלו, והוא בהחלט זקוק לבלמים רציניים ביותר. גם שאר חיות היער הן בעלות כריות עצומות ברגליהן. לכל ההולכים על ארבע מבנה הגפיים המונע זעזועים בגבם. כלומר, כאשר הגב תלוי על ארבע נקודות יש לו משענת וגמישות טובה לבלוע ולבלום את הזעזוע על ארבע נקודות וזה אכן יתרון גדול מאוד.

אם נחזור לבני האדם ההולכים על שתיים, נראה כי השינוי המבני שהתחולל במעבר מהליכה על ארבע לשתיים, גרר שינוי בכל הקשור לבלימת הזעזועים בכף הרגל. הדבר קשור לכל הגוף באופן מעורר השתאות. הרגל בנויה מארבעה חלקים מרכזיים: העקב, אזור הקשת (שהוא בדרך כלל האזור הגדול יותר של כף הרגל), אזור הכריות, ואזור האצבעות. ארבעת האזורים הללו מחולקים לפי היסודות שמהם בנוי האדם: העקב קשור ליסוד האדמה, אזור הקשת ליסוד המים, אזור הכריות ליסוד האש ואזור האצבעות ליסוד האוויר. אם נקשור כל אחד מהיסודות לאזור גיאוגרפי בגוף, נגלה כי העקב מקביל לאזור האגן ומטה; אזור הקשת מקביל לאזור הבטן שגבולותיו מהבטן התחתונה ועד לסרעפת בבטן עליונה וכן האזור האחורי של הגוף הגב וכו'; אזור הכריות מקביל לאזור בית החזה מלפנים והגב החזי מאחור; והאצבעות מקבילות לאזור הצוואר והראש.

שימו לב שלכל אזור בחלוקה הזו של כף הרגל, יש בולם זעזועים משלו שמקרין ובולם זעזועים מהאזור המקביל לו בגוף. במרכז האגן יש לנו גבעה גמישה ואלסטית שהיא בולם הזעזועים של האגן ומטה, בלם זה נקרא גם בלם האדמה. הקשת בכף הרגל היא בולם הזעזועים של אזור הבטן, הבלם נקרא גם בלם המים. לרוחב בכריות שלנו יש שתי גבעות שהן בולמי הזעזועים של אזור בית החזה, הנקרא גם בלם האש. בבוהן מספר אחת יש במרכזה גבעה גמישה שהיא בולם הזעזועים של אזור הצוואר והראש שלנו, כמו כן יש לנו את כריות הנמצאות על כל הבהונות שלנו, בלם זה נקרא גם בלם האוויר שלנו.

השפעתם של הבלמים שלנו על עולמינו ההוליסטי, הרגשי והנפשי

אם נבקש להבין את ההיבט ההוליסטי של הבלמים שנסקרו עד כה, נבין כי כאשר בלם האדמה לקוי אנו נתקל במצב של כאבים בגב התחתון. ייתכנו כאבי אגן במצב שבו הבלם יבש ולא אלסטי מבחינה הוליסטית. בלם האדמה ממונה על עולמינו החומרי, כלומר החלקים החשובים בחיינו – משפחה, עבודה, ילדים, זוגיות – מהתבוננות בעקב נוכל להבחין בהמון התפתחויות בחיינו. נוכל ללמוד על ילדותינו, על קשרי אם-ילד שלנו, על מקום העבודה שלנו, על יחסינו לכסף, למין, למגורים וכו' .

תפקידו של בלם המים הוא להגן על עולם המים שלנו, כלומר על עולם הרגשות שלנו. בבלם זה נוכל ללמוד על העולמות הרגשיים שלנו, עולם המוסר שלנו, עולם הכעסים שלנו, עולם החוויות שלנו, האם אנו יודעים איך ליהנות בחיים, על טיב מערכות היחסים שלנו עם הסביבה וכד'. ליקויים בבלם המים מופיעים בשני אופנים מרכזיים: האחד הוא פלטפוס, כלומר אנו מגלים כי בלם המים לא ממש עובד ולכן אנחנו נפגשים עם עולם הרגש שלנו באופן מתמיד באופן המעיק על חיינו והדבר מצריך טיפול ותיקון בעזרת מדרס, היוצר סכר להצפות הרגשיות, ממש כשם שאנו נעזרים במשקפיים כדי לסדר לנו את מה שאנו רואים וכך מתבהר מבטינו הרגשי על הדברים שאנו חווים. המדרס מתקן מצב של עודף ברגשות שלנו ומאזן את ההצפות הרגשיות שתוקפות אותנו חדשות לבקרים.

הטיפול הרפלקסולוגי מטפל במשברים הרגשיים שלנו ונותן לנו מושג מדוע חלקנו רגישים ורגשניים יותר, הזקוקים להכוונה בבלגן שעשו ההצפות הרגשיות הקודמות.

באופן השני, אנו פוגשים את האולפוס כלומר אנשים בעלי קשת גבוהה מאוד. אלו הם אנשים שהמתקשים לטפל ברגשות ונוטים לדלג על ההתעסקות בהם. במקרה זה, הטיפול הרפלקסולוגי מסביר את החסך שלנו ברגשות ולמה אנו זקוקים לו, כמובן, תוך כדי שינוע של החסימות הרגשיות שבנינו לעולם המים שלנו. גם במקרה זה ניעזר בשובר סכרים, במדרס לתיקון המצב. כלומר, נוריד את מפלס הסכר ונאפשר זרימה תקינה ואופטימאלית של המים בחיינו, כמובן לאזן את עולם הרגשות מיובש לזרימה ופכפוך תקין.

באזור בולם הזעזועים השלישי, בלם הכריות, משמש כבלם האש – עולם העשייה שלנו, המסייע בשמירה ובייצוב בית החזה והגב החזי שלנו, הם מה שאנו משדרים לסביבותינו החיצונית. נוכל כמובן להבחין כאן בתופעות רבות שקשורות בהתפתחות או היתקעות בעולם העשייה שלנו. לבלם זה ישנה השפעה מכרעת על התקדמותנו בסביבה. אות הישארותנו מאחור כיוון שהבלם נשען על הלב שלנו שם נדע כמה הוא מסוגל לקבל ולתת לסביבה על הריאות שלנו כמה אנו מאמינים בסביבה ונותנים בה אימון על הגרון כמה אנו סומכים על עצמנו בכך שנוכל לתת ביטוי לרעיונותינו ולפרי יצירתינו.

בקיצור, לא פשוט לשמור על הבלנס שנקרא בית החזה. נאזנו בעזרת טיפול והפיכת הגבעות הללו לגמישות וזורמות בכל הסוגיות שתעלינה בין היכולת להאמין, לקבל, לתת, לסמוך, וכמובן, לבטא את מי שאנו. גם במקרה זה ישנה אפשרות שהמדרסים יסייעו לנו מאוד ביצירת איזון אופטימאלי.

הבלם האחרון הוא חשוב מאוד בכל הנוגע ליתר הגוף, משום שהוא עוסק בשאר הרוח שלנו. בלם זה צריך לתת יציבות לראש, לצוואר, ליכולת שלנו להישיר מבט לעבר חיינו, לראות נכון דרך חושינו, לשכל את השיכול הנכון ולהחליט נכון בכל החלטותינו. גם הבלוטות ההורמונאליות שלנו נעזרות ביציבותו של הצוואר ושל הראש שלנו בהעברת מידע ותפקוד הורמונלי תקין ליתר הגוף. החושים שלנו, הנמצאים על אצבעות הרגליים, כמו ראיה, שמיעה, סינוסים, שיניים וכדומה. כמו בחיים, גם כאן, אין חשיבות רבה לכיבוש יעדים אלא גם להימנעות מפגיעה ביעדים לא רצויים.

הבלמים שלנו יכולים לעזור לנו להימנע ממפגש הרסני עם בעיות משפחתיות, רגשיות, סביבתיות ושכליות מורכבות ביותר. הכל יכול להתאזן, כמובן, במספר טיפולים המכוונים את האלסטיות של המופקדים על כך בחיינו ויאפשרו לנו לחזור לדרכי החיים מאוזנים יותר מקודם.

טואול בניית אתרים